Description
MSI B550M Pro-Vdh WiFi Ddr4, M.2, USB 3.2 Gen 1, Front Type-C, Wi-Fi, Hdmi, Micro ATX Gaming Motherboard AMD Ryzen 5000 Series Desktop Processors
MSI B550M Pro-Vdh WiFi Ddr4, M.2, USB 3.2 Gen 1, Front Type-C, Wi-Fi, Hdmi, Micro ATX Gaming Motherboard AMD Ryzen 5000 Series Desktop Processors
Original price was: ₹17,800.00.₹10,000.00Current price is: ₹10,000.00.
Out of stock
MSI B550M Pro-Vdh WiFi Ddr4, M.2, USB 3.2 Gen 1, Front Type-C, Wi-Fi, Hdmi, Micro ATX Gaming Motherboard AMD Ryzen 5000 Series Desktop Processors
| Brand | MSI |
|---|---|
| Manufacturer | MSI COMPUTER, Micro-Star International Co., Ltd is a Taiwanese multinational information technology corporation headquartered in New Taipei City, Taiwan |
| Form Factor | Micro ATX |
| Item Height | 3 Centimeters |
| Item Width | 22 Centimeters |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Product Dimensions | 24 x 22 x 3 cm; 1 g |
| Item model number | 7C95-001R |
| Processor Type | AMD Ryzen 7 |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 5 GHz Radio Frequency, 2.4 GHz Radio Frequency |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Are Batteries Included | No |
| Included Components | Motherboard, Sata Cable, Product registration card, Manual, DVD, EZ M.2 Clip, MSI Case Badge, Io Shield, Thank you card |
| Manufacturer | MSI COMPUTER |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 1 g |
This will close in 0 seconds
Customer Reviews
There are no reviews yet.