Description
Zotac Gaming GeForce RTX 3050 6GB GDDR6 Graphics Card | 96-bit 14 Gbps Upto 1470 MHz GPU | 1 DP 1 HDMI PCI Express 4.0 8X Interface
Zotac Gaming GeForce RTX 3050 6GB GDDR6 Graphics Card | 96-bit 14 Gbps Upto 1470 MHz GPU | 1 DP 1 HDMI PCI Express 4.0 8X Interface
Original price was: ₹40,000.00.₹24,500.00Current price is: ₹24,500.00.
Zotac Gaming GeForce RTX 3050 6GB GDDR6 Graphics Card | 96-bit 14 Gbps Upto 1470 MHz GPU | 1 DP 1 HDMI PCI Express 4.0 8X Interface
| Brand | Zotac |
|---|---|
| Manufacturer | ZOTAC Technology Limited, ZOTAC, ZOTAC Technology Limited, 19/F, SHATIN GALLERIA, 18-24 Shan Mei St, Fo Tan, Hong Kong, ZOTAC Technology Limited, 19/F, SHATIN GALLERIA, 18-24 Shan Mei St, Fo Tan, Hong Kong |
| Series | ZT-A30510L-10L |
| Colour | Black |
| Form Factor | Compact |
| Item Height | 21.5 Centimeters |
| Item Width | 5.5 Centimeters |
| Product Dimensions | 28 x 5.5 x 21.5 cm; 400 g |
| Item model number | S9172875 |
| Memory Clock Speed | 1 |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 6 GB |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Wattage | 70 Watts |
| Are Batteries Included | No |
| Included Components | User Manual, ZOTAC GAMING GeForce RTX 3050 6GB GDDR6 SOLO |
| Manufacturer | ZOTAC Technology Limited |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 400 g |
This will close in 0 seconds
Customer Reviews
There are no reviews yet.