Description
Zotac Gaming Geforce RTX 3060 Twin Edge Oc Gddr6 12Gb 192Bit Pcie 4.0 Graphics Cards With Icestorm 2.0 Cooling,1807 Mhz Boost Clock & 5 Yrs Warranty
Zotac Gaming Geforce RTX 3060 Twin Edge Oc Gddr6 12Gb 192Bit Pcie 4.0 Graphics Cards With Icestorm 2.0 Cooling,1807 Mhz Boost Clock & 5 Yrs Warranty
Original price was: ₹60,000.00.₹43,000.00Current price is: ₹43,000.00.
Out of stock
Zotac Gaming Geforce RTX 3060 Twin Edge Oc Gddr6 12Gb 192Bit Pcie 4.0 Graphics Cards With Icestorm 2.0 Cooling,1807 Mhz Boost Clock & 5 Yrs Warranty
| Brand | Zotac |
|---|---|
| Manufacturer | ZOTAC, ZOTAC, ZOTAC Technology LTD, ZOTAC Technology Limited, 19/F, SHATIN GALLERIA, 18-24 Shan Mei St, Fo Tan, Hong Kong, Ph. +852 2799 8011 |
| Series | RTX 3060 Twin Edge OC |
| Form Factor | atx |
| Item Height | 0.1 Inches |
| Item Width | 11.6 Centimeters |
| Resolution | 7680 x 4320 Pixels |
| Product Dimensions | 22.4 x 11.6 x 0.25 cm; 600 g |
| Batteries | 1 A batteries required. |
| Item model number | ZT-A30600H-10M |
| Memory Clock Speed | 7500 MHz |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 12 GB |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Wattage | 50 |
| Are Batteries Included | No |
| Lithium Battery Energy Content | 2.6 British Thermal Units (BTUs) |
| Lithium Battery Weight | 0.5 Milligrams |
| Number of Lithium Ion Cells | 7 |
| Number of Lithium Metal Cells | 7 |
| Included Components | ZOTAC GAMING GeForce RTX 3060 Twin Edge OC and User Manual |
| Manufacturer | ZOTAC |
| Country of Origin | Hong Kong |
| Item Weight | 600 g |
This will close in 0 seconds
Customer Reviews
There are no reviews yet.