Description
GIGABYTE NVIDIA GeForce RTX 3060 WINDFORCE OC 12GB GDDR6 pci_e_x16 Graphics Card (GV-N3060WF2OC-12GD)
GIGABYTE NVIDIA GeForce RTX 3060 WINDFORCE OC 12GB GDDR6 pci_e_x16 Graphics Card (GV-N3060WF2OC-12GD)
Original price was: ₹46,020.00.₹26,900.00Current price is: ₹26,900.00.
Out of stock
GIGABYTE NVIDIA GeForce RTX 3060 WINDFORCE OC 12GB GDDR6 pci_e_x16 Graphics Card (GV-N3060WF2OC-12GD)
| Brand | GIGABYTE |
|---|---|
| Manufacturer | GIGABYTE, GIGABYTE Technology (India) Pvt Ltd, B-808, Naman Midtown, Elphinstone Road, Mumbai – 400013 – INDIA, Tel. +91-22-40633222 |
| Series | GV-N3060WF2OC-12GD |
| Form Factor | atx |
| Item Height | 39 Millimeters |
| Item Width | 12 Centimeters |
| Product Dimensions | 19.8 x 12 x 3.9 cm; 470 g |
| Item model number | GV-N3060WF2OC-12GD |
| Memory Clock Speed | 15000 MHz |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 12 GB |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Wattage | 550 Watts |
| Are Batteries Included | No |
| Included Components | Quick Guide; Graphic Card |
| Manufacturer | GIGABYTE |
| Item Weight | 470 |
This will close in 0 seconds
Customer Reviews
There are no reviews yet.