Description
MSI Geforce RTX 4060 Ti Ventus 3X 8G Oc Gaming Graphics Card – 8Gb Gddr6, Pci Express Gen 4, 128-Bit, 3X Dp V 1.4A, Hdmi 2.1A (Supports 4K & 8K HDR) – Pci_E
MSI Geforce RTX 4060 Ti Ventus 3X 8G Oc Gaming Graphics Card – 8Gb Gddr6, Pci Express Gen 4, 128-Bit, 3X Dp V 1.4A, Hdmi 2.1A (Supports 4K & 8K HDR) – Pci_E
Original price was: ₹79,000.00.₹39,600.00Current price is: ₹39,600.00.
Out of stock
MSI Geforce RTX 4060 Ti Ventus 3X 8G Oc Gaming Graphics Card – 8Gb Gddr6, Pci Express Gen 4, 128-Bit, 3X Dp V 1.4A, Hdmi 2.1A (Supports 4K & 8K HDR) – Pci_E
| Brand | MSI |
|---|---|
| Manufacturer | MSI, Micro-Star INT’L CO., LTD. No.69, Lide St., Zhonghe Dist., New Taipei City 235, Taiwan |
| Series | GeForce RTX 4060 |
| Form Factor | atx |
| Item Height | 7.7 Centimeters |
| Item Width | 20.3 Centimeters |
| Product Dimensions | 37.7 x 20.3 x 7.7 cm; 1 kg |
| Item model number | V515-016R |
| Computer Memory Type | DIMM |
| Memory Clock Speed | 2600 MHz |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 8 |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Wattage | 160 Watts |
| Are Batteries Included | No |
| Included Components | Graphics Card |
| Manufacturer | MSI |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 1 kg |
This will close in 0 seconds
Customer Reviews
There are no reviews yet.