Description
MSI Geforce RTX 4060 Ti Ventus 2X Black 16G Oc Graphic Card – Nvidia RTX 4060 Ti Super Gpu, 16Gb Gddr6 128-Bit Memory, 18 Gbps, Pci Express 4 Interface, Upto 2610 Mhz, Torx Fan 4.0, Pci_E
MSI Geforce RTX 4060 Ti Ventus 2X Black 16G Oc Graphic Card – Nvidia RTX 4060 Ti Super Gpu, 16Gb Gddr6 128-Bit Memory, 18 Gbps, Pci Express 4 Interface, Upto 2610 Mhz, Torx Fan 4.0, Pci_E
Original price was: ₹96,500.00.₹55,000.00Current price is: ₹55,000.00.
Out of stock
MSI Geforce RTX 4060 Ti Ventus 2X Black 16G Oc Graphic Card – Nvidia RTX 4060 Ti Super Gpu, 16Gb Gddr6 128-Bit Memory, 18 Gbps, Pci Express 4 Interface, Upto 2610 Mhz, Torx Fan 4.0, Pci_E
| Brand | MSI |
|---|---|
| Manufacturer | MSI, Micro-Star INT’L CO., LTD. No.69, Lide St., Zhonghe Dist., New Taipei City 235, Taiwan http://www.msi.com. |
| Model | V517-005R |
| Model Name | RTX 4060Ti VENTUS 2X BLACK 16G OC |
| Product Dimensions | 19.9 x 12 x 4.2 cm; 595 g |
| Item model number | V517-005R |
| Computer Memory Type | DIMM |
| Hardware Platform | Not Machine Specific |
| Hardware Interface | PCI Express x4 |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics Card Ram Size | 16 GB |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce GTX 4060 Ti |
| Compatible Devices | Desktop |
| Mounting Hardware | Graphics Card |
| Number of items | 1 |
| Resolution | 4K Ultra HD |
| Video output interface | DisplayPort |
| Wattage | 165 Watts |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Manufacturer | MSI |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 595 g |
This will close in 0 seconds
Customer Reviews
There are no reviews yet.