Description
ZOTAC Gaming Geforce RTX 4060 Solo 8Gb Gddr6 128Bit Pcie 4.0 Graphics Card with 2460Mhz Boost Clock & 5 Years Warranty
ZOTAC Gaming Geforce RTX 4060 Solo 8Gb Gddr6 128Bit Pcie 4.0 Graphics Card with 2460Mhz Boost Clock & 5 Years Warranty
Original price was: ₹56,000.00.₹40,000.00Current price is: ₹40,000.00.
Out of stock
ZOTAC Gaming Geforce RTX 4060 Solo 8Gb Gddr6 128Bit Pcie 4.0 Graphics Card with 2460Mhz Boost Clock & 5 Years Warranty
| Brand | ZOTAC |
|---|---|
| Manufacturer | ZOTAC, ZOTAC, ZOTAC Technology Limited, 19/F, SHATIN GALLERIA, 18-24 Shan Mei St, Fo Tan, Hong Kong |
| Series | GeForce RTX 4060 |
| Form Factor | Compact |
| Item Height | 11.8 Centimeters |
| Item Width | 40 Millimeters |
| Resolution | 7680×4320 Pixels |
| Product Dimensions | 16.3 x 4 x 11.8 cm; 480 g |
| Item model number | ZT-D40600G-10L |
| Memory Clock Speed | 17 GHz |
| Graphics Coprocessor | GeForce RTX 4060 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x4 |
| Wattage | 500 Watts |
| Are Batteries Included | No |
| Included Components | User Manual, ZOTAC GAMING GeForce RTX 4060 8GB Solo graphics card |
| Manufacturer | ZOTAC |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 480 g |
This will close in 0 seconds
Customer Reviews
There are no reviews yet.