Description
ASUS Dual NVIDIA GeForce RTX 3050 6GB OC Edition Gaming Graphics Card – PCIe 4.0, 6GB GDDR6 Memory, HDMI 2.1, DisplayPort 1.4a, 2-Slot Design, Axial-tech Fan Design, 0dB Technology, Steel Bracket
ASUS Dual NVIDIA GeForce RTX 3050 6GB OC Edition Gaming Graphics Card – PCIe 4.0, 6GB GDDR6 Memory, HDMI 2.1, DisplayPort 1.4a, 2-Slot Design, Axial-tech Fan Design, 0dB Technology, Steel Bracket
Original price was: ₹41,999.00.₹24,999.00Current price is: ₹24,999.00.
ASUS Dual NVIDIA GeForce RTX 3050 6GB OC Edition Gaming Graphics Card – PCIe 4.0, 6GB GDDR6 Memory, HDMI 2.1, DisplayPort 1.4a, 2-Slot Design, Axial-tech Fan Design, 0dB Technology, Steel Bracket
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Manufacturer | ASUS |
| Series | Dual-RTX3050-O8G |
| Colour | BLACK |
| Form Factor | Dual Slot |
| Item Height | 0.1 Inches |
| Item Width | 4.7 Inches |
| Resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Product Dimensions | 20.07 x 11.94 x 0.25 cm; 408.23 g |
| Item model number | DUAL-RTX3050-O6G |
| Memory Clock Speed | 4000 MHz |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 6 GB |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Wattage | 550 Watts |
| Are Batteries Included | No |
| Included Components | DUAL-RTX3050-O6G graphcis card, Speedsetup manual |
| Manufacturer | ASUS |
| Item Weight | 408 g |
This will close in 0 seconds
Customer Reviews
There are no reviews yet.