Description
MSI Geforce RTX 4070 Ventus 2X E 12G Oc Graphic Card – Nvidia Geforce RTX 4070 Gpu, 12Gb Gddr6 192-Bit Memory, 21 Gbps, Pci_e_x16 Express 4 Interface, Upto 2505 Mhz, Torx Fan 4.0
MSI Geforce RTX 4070 Ventus 2X E 12G Oc Graphic Card – Nvidia Geforce RTX 4070 Gpu, 12Gb Gddr6 192-Bit Memory, 21 Gbps, Pci_e_x16 Express 4 Interface, Upto 2505 Mhz, Torx Fan 4.0
Original price was: ₹99,000.00.₹53,300.00Current price is: ₹53,300.00.
Out of stock
MSI Geforce RTX 4070 Ventus 2X E 12G Oc Graphic Card – Nvidia Geforce RTX 4070 Gpu, 12Gb Gddr6 192-Bit Memory, 21 Gbps, Pci_e_x16 Express 4 Interface, Upto 2505 Mhz, Torx Fan 4.0
| Brand | MSI |
|---|---|
| Manufacturer | MSI, Micro-Star INT’L CO., LTD. No.69, Lide St., Zhonghe Dist., New Taipei City 235, Taiwan http://www.msi.com. |
| Model | V513-432R |
| Model Name | RTX 4070 VENTUS 2X E 12G OC |
| Product Dimensions | 20.5 x 32.1 x 8 cm; 663 g |
| Item model number | V513-432R |
| Computer Memory Type | DIMM |
| Hardware Interface | PCI Express x16 |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics Card Ram Size | 12 GB |
| Graphics RAM Type | GDDR6X |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Compatible Devices | Desktop |
| Mounting Hardware | Graphics card; quick setup guide |
| Number of items | 1 |
| Resolution | 7680 x 4320 Pixels |
| Video output interface | DisplayPort, HDMI |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Manufacturer | MSI |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 663 g |
This will close in 0 seconds
Customer Reviews
There are no reviews yet.