Description
GeForce RTX 4060 VENTUS 2X BLACK 8G OC, 3072 CUDA Cores, 8GB GDDR6, 128-bit Memory Bus Graphics Card
GeForce RTX 4060 VENTUS 2X BLACK 8G OC, 3072 CUDA Cores, 8GB GDDR6, 128-bit Memory Bus Graphics Card
Original price was: ₹44,350.00.₹40,000.00Current price is: ₹40,000.00.
Out of stock
GeForce RTX 4060 VENTUS 2X BLACK 8G OC, 3072 CUDA Cores, 8GB GDDR6, 128-bit Memory Bus Graphics Card
| Brand | MSI |
|---|---|
| Manufacturer | MSI, Micro Star International |
| Series | RTX 4060 VENTUS 2X BLACK 8G OC |
| Form Factor | atx |
| Item Height | 0.1 Centimeters |
| Item Width | 12 Centimeters |
| Product Dimensions | 19.9 x 12 x 0.1 cm; 546 g |
| Item model number | V516-004R |
| Computer Memory Type | DIMM |
| Memory Clock Speed | 2565 MHz |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 8 |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Wattage | 115 Watts |
| Are Batteries Included | No |
| Included Components | Graphic Card |
| Manufacturer | MSI |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 546 g |
This will close in 0 seconds
Customer Reviews
There are no reviews yet.